מדיניות או תרבות?

الثقافة أم السياسة؟

?Culture or Policy

15-16.9

2020

אודות הכנס

"הכנס המקוון "מדיניות או תרבות?" – שהתקיים ב-16-15 בספטמבר 2020 – הוא פרי שיתוף פעולה בין המכון הישראלי לדמוקרטיה והמכללה האקדמית ספיר, המחלקה ללימודי תרבות – יצירה והפקה. המטרות שהוצבו על ידי מארגני הכנס הן ליצור מרחב לדיון אקדמי ומקצועי המשלב ידע וניסיון מקומי ובינלאומי; ולהציב את מדיניות התרבות בלב השיח האקדמי והמקצועי בישראל כנושא דחוף וחשוב, מתוך רצון להשפיע על אופן התפיסה של מדיניות תרבות בישראל בקרב אנשי המקצוע ובקרב הקהל הרחב. בכנס מתארחים מומחים, חוקרים ואנשי מקצוע מובילים המייצגים עמדות מגוונות בתחום מדיניות התרבות. תכנית הכנס מגוונת ובה נכללים מושבים מקצועיים בצד סדנאות שמטרתן להציע הגשמה ויישום של הדיונים התאורטיים ולהנגיש לאנשי מקצוע ידע ומודלים חדשים.


הכנס ציין את השקתו של מחקר מדיניות חדש, "ממלכתיות במדיניות תרבות", פרי עטה של עו"ד עדנה הראל פישר, עמיתת מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. מחקר זה מסרטט את העיקרים שביסוד מדיניות תרבות בשיטת משטר דמוקרטית ליברלית. הוא מניח תשתית לשיח מדיניות תרבות בישראל, על רקע דיון ציבורי ער המתקיים בשנים האחרונות בנושאי חופש הביטוי התרבותי ובשאלות העוסקות במחויבותה של המדינה לתחום התרבות. הזכות לתרבות, פלורליזם ורב-תרבותיות, מימון ציבורי וההצדקות לו משמשים תשתית לדיון, ועל בסיס עקרון הממלכתיות מנוסחות בו המלצות מדיניות לשיטה הישראלית.


זהו הכנס השלישי בסדרת כנסים בתחום ניהול התרבות ומנהיגות תרבות שמקיימת המחלקה לתרבות – יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר. כנסים אלו מבקשים להציב במרכז נושאים אקטואליים וחשובים לשדה התרבות בישראל. הכנס התקיים גם לרגל פתיחת התוכנית החדשה לתואר שני במחלקה ללימודי תרבות – יצירה והפקה, מחלקה חדשה וייחודית לקידום מנהיגות תרבותית בקרב סטודנטים ובשדה התרבות בכלל. קיומו של הכנס התאפשר הודות לתמיכתה הנדיבה של קרן אדמונד דה רוטשילד ברכיב פיתוח המנהיגות בתוכנית התואר השני."

ארגונים שותפים

המכללת האקדמית ספיר

המכללה האקדמית ספיר היא מוסד אקדמי בישראל, הנמצא בצפון-מערב הנגב, במועצה מקומית שער הנגב ובסמוך לעיר שדרות. מכללת ספיר היא המכללה הגדולה בישראל עם יותר מ 8000 סטודנטים הרשומים ולומדים בה. המכללה מעניקה תואר ראשון ביותר מ 17 מחלקות אקדמיות כגון: תקשורת, בית ספר לאמנות הקולנוע והמסך, מדעי המחשב, שיווק טכנולוגי, מדיניות ציבורית, משפטים, עבודה סוציאלית ולימודי תרבות – יצירה והפקה. במכללה קיימות 4 תכניות לתואר שני: עבודה סוציאלית, מדיניות ציבורית, קולנוע ולימודי תרבות. המכללה מספקת הכשרה ותכניות מיוחדות לאוכלוסיות מיוחדות כגון תכנית לקידום ההשכלה הגבוהה בקרב החברה הבדואית. מכללת ספיר פותחת שעריה לסטודנטים, לעובדים ולמרצים מרקע תרבותי, כלכלי וגיאוגרפי מגוון ומעניקה להם חוויה אינטלקטואלית, חברתית וסטודנטיאלית עשירה. ספיר מקנה השכלה אקדמית וטכנולוגית ברמה גבוהה ביותר, המבוססת על חדשנות ומצוינות בהוראה ובמחקר, ופותחת לבוגריה אופקים להובלת התרבות, הכלכלה והחברה בישראל. המכללה משולבת בסביבתה, מהווה עוגן אקדמי, כלכלי, תרבותי, חברתי וטכנולוגי בנגב ומטפחת מנהיגות בעלת אחריות חברתית ומודעות אזרחית עמוקה.

אודות המכון הישראלי לדמוקרטיה

1200px-לוגו_המכון_הישראלי_לדמוקרטיה.svg

המכון הישראלי לדמוקרטיה (ע"ר) הוא מוסד עצמאי א-מפלגתי, מחקרי ויישומי, הפועל בזירה הציבורית הישראלית בתחומי הממשל, הכלכלה והחברה. יעדיו הם חיזוק התשתית הערכית והמוסדית של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, שיפור התפקוד של מבני הממשל והמשק, גיבוש דרכים להתמודדות עם אתגרי הביטחון מתוך שמירה על הערכים הדמוקרטיים וטיפוח שותפות ומכנה משותף אזרחי בחברה הישראלית רבת הפנים. לצורך מימוש יעדים אלו חוקרי המכון שוקדים על מחקרים המניחים תשתית רעיונית ומעשית לדמוקרטיה הישראלית. בעקבותיהם מגובשות המלצות מעשיות לשיפור התפקוד של המשטר במדינת ישראל ולטיפוח חזון ארוך טווח של תרבות דמוקרטית נכונה לחברה הישראלית ולמגוון הזהויות שבה. המכון שם לו למטרה לקדם בישראל שיח ציבורי מבוסס ידע בנושאים שעל סדר היום הלאומי, ליזום רפורמות מבניות, פוליטיות וכלכליות ולשמש גוף מייעץ למקבלי ההחלטות ולציבור הרחב. המכון הישראלי לדמוקרטיה הוא זוכה פרס ישראל לשנת תשס"ט על מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

המחלקה לתרבות יצירה והפקה, מכללת ספיר

התוכנית ללימודי תואר ראשון ותואר שני במחלקה לתרבות - יצירה והפקה במכללה האקדמית ספיר, הוקמה במטרה לתת מענה לצורך שעלה מהשטח: עיסוק בלימודי תרבות (Cultural Studies) וברוחם הכשרת מנהלי ומנהלות תרבות; אנשי מקצוע איכותיים שיוכלו להשתלב במגוון רחב של תחומים ומקצועות – מחקר אקדמי, ניהול אירועי תרבות ומוסדות תרבות, יזמות תרבותית וכתיבה על תרבות בגופי תקשורת. המחלקה ממוקמת במרכז צומת של עשייה יזמית, מאתגרת ומגוונת. במהלך הלימודים, הסטודנטים מפתחים ומפעילים פרוייקטים חדשניים בתחום התרבות, שחוצים את גבולות האקדמיה ופונים לקהל הרחב.

קרן אדמונד דה רוטשילד

קרן אדמונד דה רוטשילד (ישראל) פועלת ליצירת חברה ישראלית צודקת, מלוכדת ומשתפת, ומניעה תהליכים עמוקים של שינוי חברתי במטרה לקדם את המצוינות, הגיוון והמנהיגות באמצעות ההשכלה הגבוהה. כממשיכת דרכה של מורשת פילנתרופית בת למעלה מ-130 שנים, מגשימה הקרן את המחויבות ארוכת השנים של משפחת רוטשילד לרוח החלוצית של מדינת ישראל ומשקיעה בסוכני שינוי ובקידום החלוצים החדשים שלה. הקרן, הפועלת במסגרת הרשת הבינלאומית של קרנות אדמונד דה רוטשילד ברחבי העולם, יוזמת עשרות פרויקטים חדשניים ברחבי הארץ שמטרתם לצמצם את הפערים בחברה ולטפח מנהיגות צעירה. פעולותיה של הקרן למיצוי ההשכלה הגבוהה בקרב קהילות רבות ככל האפשר, לקידום מחקר אקדמי חדשני, לקידום השפעה ומעורבות חברתית באמצעות אמנות, להשקעה במודלים כלכליים-חברתיים פורצי דרך ולטיפוח מנהיגות צעירה ומחויבת, משפיעות על חייהם של עשרות אלפי אנשים ומעצבות את פניו של דור ההמשך לחלוצי ישראל וליזמיה.

ועדת ההיגוי

עו״ד עדנה הראל פישר

עמיתת מחקר, המכון הישראלי לדמוקרטיה

שירה לפידות

ראש התוכנית לתואר שני, המחלקה ללימודי תרבות – יצירה והפקה, המכללה האקדמית ספיר

יעלה חזות ינוקא

חוקרת, מרצה ואוצרת, המחלקה ללימודי תרבות – יצירה והפקה, המכללה האקדמית ספיר; סטודנטית במסלול דוקטורט במחלקה לסוציולוגיה, אוניברסיטת חיפה

ד"ר טל פדר

המרכז ללימודי תרבות, אוניברסיטת אינדיאנה, ארצות הברית, והמחלקה ללימודי תרבות – יצירה והפקה, המכללה האקדמית ספיר

הדוח המחקרי

המחקר "ממלכתיות במדיניות תרבות"

מהי תרומתן של התרבות והאומנות לחברה בכלל, ולחברה הישראלית בפרט, על רקע מאפייניה הייחודיים וגיוונה הרב? מדוע המונח נאמנות זר למונח תרבות וחותר תחת תפקידן של התרבות והאומנות ותחת תרומתן לחברה? מהו ייחודו של חופש הביטוי האומנותי, ומדוע עלינו לייחס לו מקום מרכזי במימוש הצדקותיו של חופש הביטוי, ליחיד ולחברה? מדוע עלינו להימנע מלדרוש נאמנות מן התרבות בכל הנוגע לפעילות המסתייעת במשאבי ציבור? ובכלל – מהו תפקידה של הממשלה בעת המודרנית בתחום התרבות, ומדוע נדרש הציבור להקצות לתחום התרבות ממשאביו?
שאלות אלו ואחרות נדונות בהרחבה במחקר המדיניות ממלכתיות במדיניות תרבות מאת עו"ד עדנה הראל פישר, עמיתת מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה.

המחקר מבקש להניח תשתית רחבת יריעה לדיון הציבורי בישראל בנושא ולתת מענה לחסר הקיים בתחום. חשיבות המחקר מקבלת משנה תוקף לאחר שבתקופה האחרונה נבחרי ציבור ומובילי דעה הציבו סימני שאלה באשר להנחות מרכזיות שבעשרות השנים האחרונות שימשו מוסכמות יסוד ביחסים בין המדינה לתחום התרבות ואשר הניחו מסד לעיצוב המוסדות הפועלים בו.

בהתבסס על עקרונות קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ועל יסוד ההצדקות לחשיבותם של תחום התרבות ושל חופש הביטוי האמנותי, המחקר מבקש להציע מתווה לעקרונות מנחים למעורבות המדינה בתחום התרבות, ובכלל זה למימון תרבות. בסיכומו מובאות המלצות לקובעי המדיניות ולגופים הציבוריים הפועלים בתחום לטובת ייסודה של מדיניות תרבות ועדכונה מעת לעת בשיתוף הציבור.